Jihomoravský kraj plánuje postupně posilovat veřejnou dopravu v rámci IDS JMK

Obnovení turistických a později i školních spojů, tak se dají ve zkratce pojmenovat nejvýznamnější změny, které čekají Jihomoravany v regionální veřejné dopravě počínaje 16. květnem. Po snížení objemu vlakové a autobusové dopravy v IDS JMK přibližně o 10 procent v reakci na významný pokles cestujících při nejtvrdších opatřeních proti šíření koronaviru teď Jihomoravský kraj chystá postupné uvolňování.

„Po rapidních poklesech v březnu a dubnu nám zejména poslední dva prodloužené sváteční víkendy ukázaly, že cestujících ve vlacích a autobusech začíná přibývat. Proto připravujeme další vlnu postupného posilování dopravy tak, abychom mohli lidi pohodlně a bezpečně dovézt za výlety do přírody a později i děti do škol. Od 16. května plánujeme obnovení vybraných turistických spojů na železnici, mezi kterými bude třeba i Expres Pálava–Podyjí,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že další vlny uvolňování přijdou 23. a 25. května.

„K 23. květnu bychom chtěli obnovit i turistické autobusy včetně cyklobusů. Od 25. května bychom potom vrátili většinu školních spojů tak, abychom zároveň s částečným obnovením výuky zajistili našim studentům bezpečnou a pohodlnou jízdu do školy,“ doplnil Hanák a dodal, že kraj obnoví vedení vybraných spojů k zastávkám u škol a rovněž většinu školních spojů, ovšem bez případného posilování druhým, případně i třetím autobusem navíc, protože počty školáků budou nižší než v běžném školním roce. „Úpravy jízdních řádů s předstihem zveřejníme, aby se cestující mohli se změnami včas seznámit,“ sdělil Hanák, podle kterého čekají cestující i změny technického charakteru. „Již od 13. května přestanou autobusy automaticky stavět v zastávkách na znamení. Cestující opět budou muset zmáčknout tlačítko Zastavíme na znamení,“ doplnil Hanák. K 23. květnu se rovněž dojde k obnovení zrušených vlaků v úseku Hodonín – Čejč na lince S52.

Náměstek hejtmana se dotknul i toho, jaký bude mít postupné obnovování omezených spojů vliv na ztráty ve veřejné regionální dopravě. „Počítáme s tím, že zejména školní spoje budou vytíženy jen částečně a jejich zavedením se prohloubí ztráta Jihomoravského kraje v rámci provozu veřejné dopravy. Je však naší prioritou zajistit bezpečnost zejména menších dětí a jejich dopravu do školy a ze školy v režimu, na který byly zvyklé v běžném školním roce,“ vysvětlil Hanák, podle kterého nadále nepojedou noční spoje a u vybraných linek bude pokračovat režim omezení jízdních řádů odpovídající období školních prázdnin.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: