Již ve více než stovce autobusů IDS JMK mohou cestující za jízdné zaplatit bezkontaktní kartou

V celkem 139 autobusech Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) již technici namontovali nové pokladny, které umožňují takzvané elektronické odbavení cestujících – tedy pohodlnou platbu za jízdné bezkontaktní kartou. Jedná se o první várku z celkem 1 000 pokladen, které Jihomoravský kraj pro svůj integrovaný dopravní systém pořídil s využitím evropské dotace. Vše je připravováno tak, aby ve všech spojích IDS JMK mohli cestující zaplatit kartou nejpozději ke konci letošních velkých prázdnin.

„Jsem opravdu rád, že několikaletý projekt přípravy elektronického odbavení cestujících v Jihomoravském kraji běží podle plánu a blíží se do zdárného konce. I vzhledem k aktuální situaci kolem epidemie koronaviru je pro nás preference bezkontaktních plateb ve veřejné dopravě absolutní prioritou. Snažíme se proto využít i současného stavu, kdy jsou omezeny některé spoje a dopravci mají více volných autobusů, do kterých mohou v mezičase instalovat nové pokladny. Zároveň bych tím chtěl ocenit i nasazení KORDIS JMK a všech dopravních společností v kraji, které na montáži pokladen v dnešní době pracují. Díky nim se podaří některé dny instalovat až 10 nových pokladen,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že cestující mohou už dnes na internetu kromě aktuální polohy spojů zjistit i to, jestli je v konkrétním autobuse možná platba kartou. Vybavené autobusy jsou pak označeny na dveřích nálepkou.

První autobusy s novými pokladnami se vydaly do provozu již v prosinci a do března probíhal zkušební provoz. „Premiérové bezkontaktní platby v rámci IDS JMK se tak uskutečnily už na přelomu roku. Do konce zkušebního provozu zaplatily za cestu bezkontaktně stovky cestujících, a to i přes pauzu v rámci opatření proti šíření koronaviru,“ sdělil Hanák.

Nové pokladny, z nichž stovka je vyhrazená pro autobusy brněnského dopravního podniku, přijdou na přibližně 59 milionů korun. KORDIS JMK se na ně však podařilo získat dotaci z evropských strukturálních fondů, která pokryje 85 procent nákladů. Novými pokladnami však modernizace IDS JMK nekončí. Mimo jiné se připravuje i brzké spuštění e-shopu pro nákup předplatných jízdenek a nových, modernizovaných stránek IDS JMK.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: