Jihomoravský kraj optimalizuje nevytížené spoje, aby snížil ztráty ve veřejné dopravě

Jihomoravský kraj připravuje další dílčí úpravy ve vlakových a autobusových spojích Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK) tak, aby zachoval kvalitní dopravní dostupnost pro všechny občany regionu, ale zároveň alespoň částečně snížil každodenní ztráty z provozu veřejné dopravy v důsledku opatření proti šíření koronaviru. První změna přijde již 3. dubna, kdy se po domluvě se Zlínským krajem dočasně ruší spěšné vlaky Javořina na lince R56. K dalším úpravám na vlakových linkách dojde od pondělí 6. dubna, vybraných autobusových spojů se změny dotknou od pátku 10. dubna.


 

„Je nepochybné, že na provozu IDS JMK bude kraj za současné situace finančně krvácet. Počty cestujících a zejména tržby poklesly v globálu i o 70, 80 nebo dokonce 90 %. Přesto je pro nás absolutní prioritou zachovat kvalitní dostupnost regionu veřejnou dopravou. Přistupujeme proto k úpravám na vybraných autobusových a vlakových spojích, které budou mít co nejmenší dopad na cestující, ale dovolí nám alespoň drobně snížit průběžné ztráty z provozu veřejné dopravy. Všemi již realizovanými a připravovanými omezeními dojde ke snížení rozsahu regionální dopravy v rámci IDS JMK přibližně o 10 procent, a to jak na železnici, tak v autobusové dopravě,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Podle Hanáka se kraj soustředil zejména na zachování kvality dopravy lidí do zaměstnání. „Vyslyšeli jsme intenzivní prosby zaměstnavatelů, a tak  skoro v plném rozsahu zachováváme zejména spoje ranní špičky na směny kolem šesté hodiny,“ doplnil Hanák.

Kraj již dříve rozsah dopravy v rámci IDS JMK omezil v reakci na opatření proti šíření koronaviru. Aktuálně tak jezdí všechny spoje v režimu letních prázdnin a zrušeny byly všechny noční a turistické spoje. U vybraných linek byly také v březnu upraveny jízdní řády, přičemž k největším změnám patřilo zrušení expresů na lince 108 (Brno – Znojmo), drobnější omezení na lince 104 (Brno-Hevlín) a zrušení vybraných spojů s ohledem na uzavření Aqualandu Moravia v Pasohlávkách.

Kromě optimalizace dopravní obslužnosti kraj realizuje celou řadu dalších opatření ve snaze snížit riziko šíření nemoci COVID-19. „Distribuovali jsme mezi řidiče roušky a respirátory, všechny vozidla jsou navíc díky dodávce Ministerstva dopravy vybavena desinfekčními prostředky a s jejich čištěním pomáhají řidičům i zaměstnanci koordinátora IDS JMK, společnosti KORDIS. Kraj navíc podal žádost o dotaci na další desinfekce a ochranné pomůcky do výzvy vyhlášené Ministerstvem dopravy, ze které by mohl získat více než 11 milionů korun,“ shrnul Hanák.

Provoz podle letních jízdních řádů zůstává zachován i nadále. K němu se navíc přidávají následující úpravy.

 

Železnice – oproti již dříve realizovaným opatřením dochází nově k:

 

Od 3. dubna:

– Po domluvě se Zlínským krajem se ruší spěšné vlaky Javořina na lince R56
Od 6. dubna:

– S21 – zastavení provozu v pracovní dny v úseku Boskovice – Velké Opatovice, cestující mohou využít souběžnou linku 251.
– S52 – zastavení provozu většiny vlaků v pracovní dny v úseku Čejč – Hodonín, které byly zachovány zejména pro studentskou frekvenci. Bez studentů se pohybuje frekvence v tomto úseku minimální. Zůstávají v provozu dva páry vlaků z provozních důvodů.
– S6 – zrušení 9 / 6 vlaků v úseku Kyjov – Veselí n. Mor.
– S8 – snížení kapacity souprav, budou vypraveny kratší soupravy
– S9 – zrušení 7 párů vlaků Břeclav – Hodonín

Regionální autobusová doprava:

– Od 10. dubna 2020 i nadále pokračuje v režimu letních prázdnin, nejedou noční a sezónní spoje včetně cyklobusů

U vybraných linek dochází k dalším omezením:

– Týká se to zejména autobusové linky 109, která ve špičkách pracovních dní bude jezdit mezi Brnem a Klobouky u Brna nově místo 15minutového intervalu každých 30 minut s tím, že spoje na šestou hodinu ranní zůstanou zachovány.
– Dále se jedná o linku 910 (Hodonín – Veselí nad Moravou), která je zcela zrušena i na českém území a u linky 911 dojde ke zrušení vybraných spojů mezi Hodonínem a Veselím nad Moravou, kde lze v uvedené relaci rovněž využít vlak linky S91.
– Na lince 106 (Brno – Kyjov) sice nedojde ke změně jízdního řádu, ale provoz na této lince budou zajišťovat místo velkokapacitních autobusů klasické autobusy, které s ohledem na sníženou frekvenci cestujících v současné době kapacitně naprosto dostačují.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: