Jihomoravský kraj podepsal s dodavatelem smlouvu na výrobu 37 nových železničních jednotek

Potvrzeno. Lidé využívající pro cestování v rámci regionu železniční dopravu se mohou těšit na pohodlnou jízdu novými vlaky. Zástupci Jihomoravského kraje dnes (20. prosince 2019) podepsali smlouvu s firmou Škoda Transportation na dodávku 37 nových železničních jednotek za 6,651 miliardy korun. Kromě výroby vlaků byl součástí veřejné zakázky i full-service těchto jednotek na 30 let. Na páteřní regionální linky S2 a S3 by nové jednotky měly vyjet nejpozději v průběhu roku 2022.

„Doufám, že dnešní podpis smlouvy potěší všechny uživatele našeho Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Jedná se o vyvrcholení dlouholeté snahy kraje o zásadní modernizaci vozového parku na naší regionální železnici a jsem rád, že se tak zúročila pečlivá příprava a obrovské nasazení všech zúčastněných, díky nimž se povedlo přivést projekt až do tohoto stádia,“ konstatoval po podpisu smlouvy hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Moderní nízkopodlažní elektrické vlaky vybavené wifi připojením a dalšími vymoženostmi moderní doby nakupuje kraj od Škody Transportation ve dvou variantách. Do 31 větších se komfortně vejde až 310 cestujících, zatímco 6 menších jich pojme 140. „Na jejich výrobu má teď dodavatel podle smlouvy 36 měsíců. Zástupci Škody Transportation nás ujistili, že mají dostatečné výrobní kapacity, a všechny nové jednotky tak budou dodány včas,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Na obrovskou zakázku Jihomoravský kraj využije i dotaci z Operačního programu Doprava Evropské unie ve výši 5,5 miliardy korun. „Všechny kraje měly možnost na tyto peníze dosáhnout. Jihomoravský kraj díky tomu, že začal soutěž na dodavatele velmi brzy a intenzivně připravovat, je ale jediným regionem, který tuto příležitost bezezbytku využil. V současné chvíli čekáme na administrativní potvrzení dotace,“ doplnil Hanák.

Příští rok začne Jihomoravský kraj připravovat výběrové řízení na dopravce, který bude (nejen) s novými vlaky na železnici jezdit poté, co skončí smlouva s Českými drahami. Tu má kraj uzavřenou do konce roku 2022 s možností prodloužení až o další tři roky.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: