Rozvoj elektronického odbavování v Brně a Jihomoravském kraji startuje

Ve středu 3. října 2018 předseda a místopředseda představenstva společnosti KORDIS JMK, a.s. podepsali smlouvu se společností Herman systems s.r.o. o dodávce 1000 kusů palubních počítačů pro regionální a vybrané městské autobusy Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje.

Tyto palubní počítače by měly do provozu IDS JMK přinést zcela novou kvalitu – mimo jiné umožnit zobrazení návazných spojů v následujících stanicích on-line, zajistit automatickou kontrolu polohy vozidla a její předávání do Centrálního dispečinku IDS JMK, zjednodušit prodej jízdenek řidičům, ale především umožnit zakoupení jízdenky bankovní kartou a rychlejší a pohodlnější kontrolu platnosti předplatní jízdenky přiřazené k bankovní kartě.

Palubní počítače jsou pořizovány do majetku krajského koordinátora KORDIS JMK s příspěvkem až 85 % z evropských strukturálních fondů. Jejich zakoupení předfinancoval Jihomoravský kraj a Statutární město Brno. Celkový objem zakázky činí 57 mil. Kč vč. DPH. KORDIS JMK bude jednotlivá zařízení vlastnit a zapůjčovat dopravcům provozujícím regionální a městské linky IDS JMK, přičemž 100 kusů je vyhrazeno pro autobusy brněnského dopravního podniku. Zařízeními budou vybaveny i autobusy dopravců provozujících 8 dalších městských doprav v  rámci IDS JMK.

Pořízení pokladen a jejich centrální evidence, správa, nahrávání a stahování dat umožní zavedení moderních způsobů odbavení cestujících. Především bude možné do celého kraje rozšířit systém elektronických předplatních jízdenek vydávaných zatím jen pro Brno k bankovní kartě. Cestující z celého kraje si budou moci přes e-shop KORDISu koupit nebo obnovit elektronickou šalinkartu a nebudou muset chodit na předprodejní místo. Při kontrole u řidiče pak jen předloží bankovní kartu. Na tu se ale nic nenahrává, veškerá data budou evidována centrálně KORDISem.

Pozitivní změnu pocítí i cestující s jednorázovými jízdenkami. Ti budou moci za jízdenku v autobuse zaplatit bezhotovostně bezdotykovou bankovní kartou. Po vybavení vozidel Dopravního podniku města Brna a vlaků či železničních stanic potřebným vybavením pak bude možné zavést i elektronické jednorázové jízdenky. Cestující za ně zaplatí bankovní kartou, kterou se budou při dalších kontrolách prokazovat, nebudou už vůbec potřebovat papírovou jízdenku.

Dodávka a instalace nových palubních počítačů bude trvat několik měsíců. Nejde o hotový, okamžitě použitelný výrobek. Potřebný ovládací software bude vyvinut přesně na míru potřebám IDS JMK. Spuštění systému do zkušebního provozu očekáváme na podzim příštího roku.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: