Jihomoravští silničáři získali stříbrnou medaili na prvním ročníku mistrovství ČR v Cestářském rodeu

Zástupci Správy a údržby silnic Jihomoravského (SÚS JmK) kraje se v sobotu 15.9.2018 v Českých Budějovicích zúčastnili prvního oficiálního ročníku mistrovství České republiky v Cestářském rodeu, pořádaného Českou silniční společností. Zástupce SÚS JmK Karel Konečný skončil na vynikajícím 2. místě v konkurenci kolegů cestářů z 9 krajů České republiky. První tři v celkovém pořadí se současně nominovali jako reprezentanti České republiky na Cestářské rodeo zemí V4, jehož třetí ročník se uskuteční v neděli 7.10.2018 v rámci akce „Den otevřené dráhy“ v paddocku automotodromu v Brně.

Cestářské rodeo je soutěž řidičů posypových vozidel v jízdě zručnosti s nákladním automobilem s předsazenou sněhovou radlicí, tzv. „křídlem“. Soutěž zahrnuje slalom vozidla na vytyčené trase včetně přesnosti zastavení či ovládání speciální sněhové radlice. Pravidla soutěže vycházejí z mezinárodních zkušeností. Obdobné soutěže jsou organizovány pravidelně v USA, na Islandu a od roku 2005 i na Slovensku. V České republice tuto akci poprvé uspořádala SÚS JmK v roce 2007 jako krajskou soutěž.

„Cílem akce je popularizovat práci silničářů při zimní údržbě silnic. Samozřejmě, že nelze simulovat zimní podmínky, kdy vozidlo jede po zledovatělé či zasněžené vozovce. Cestářské rodeo je jednou z mála možností, jak alespoň částečně připravit řidiče silničáře v předstihu na zimní podmínky. V zimě do vozidel autosypačů usedají v důsledku nutné směnnosti i řidiči, kteří v průběhu stavební sezóny obsluhují zcela jiné mechanismy silniční údržby. Získat opětovnou zručnost pro první zásahy je zejména pro ně obtížné a vyžaduje alespoň základní přípravu,“ uvedl ředitel náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Málokterý motorista si uvědomuje, jak obtížná je často v zimních podmínkách situace řidiče posypového vozu. Autosypač, jehož hmotnost dosahuje téměř 25 tun, je v podstatě pouze upravený nákladní automobil, který je vybaven sněhovou radlicí, sypací nástavbou a rozmetadlem posypu umístěným většinou až za vozidlem. „Na zledovatělé či zasněžené silnici je tedy řidič autosypače ve stejné situaci, jako kterýkoliv jiný řidič nákladního auta. Na rozdíl od něho však nemůže zastavit a čekat až se sjízdnost zlepší. Musí se dokázat vyrovnat se zhoršenou sjízdností a přitom posypem či plužením neohrozit ostatní účastníky silničního provozu,“ doplnil ředitel SÚS JmK Zdeněk Komůrka.

Více informací na: https://www.cestarskerodeo.cz/ a na https://www.automotodrombrno.cz/
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: