Jihomoravský kraj chce naučit řidiče vytvářet v kolonách uličku pro vozidla záchranného systému

Nehoda na dálnici není bohužel žádnou výjimkou. A kolona blokující cestu záchranářům se může táhnout i kilometry daleko. Rychlý příjezd sanitek, hasičů a policistů na místo přitom dokáže zachraňovat životy. Jihomoravský kraj chce proto mezi řidiče dostat 200 tisíc kusů nových informačních letáků, ve kterých vysvětluje, jak tvořit uličku pro vozidla záchranného systému. Řidiči se mají nově již při příjezdu do kolony stavět tak, aby mezi nimi vznikla záchranářská ulička. Informační letáky na společné tiskové konferenci v Brně v úterý 4. září 2018 spolu s řediteli složek Integrovaného záchranného systému JMK představil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Roman Hanák.

Patřičnou legislativní změnu schválili 15. srpna senátoři. „Sjednotila se tak pravidla s těmi v Německu, Rakousku a brzy i na Slovensku. Každá ušetřená minuta je v těchto případech velice cenná,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák s tím, že tvorba uličky až při příjezdu záchranářů velice zdržuje.

Jihomoravský kraj nechal vytisknout 200 tisíc letáků s jednoduchými informacemi pro řidiče. „Měli by vytvořit třímetrový volný prostor, můžou přitom vjet na krajnici i na dělící pás,“ vysvětlil Hanák. Klíčové přitom je, aby řidiči nechávali uličku neustále průjezdnou, a hlavně ji nezneužívali. „Projetí několika vozidel záchranky ještě neznamená, že za chvíli nemohou jet další,“ upozornil náměstek.

20180823_123625

Záchranářská ulička umožní bezpečný a plynulý průjezd, ale především rychlý příjezd na místo události. „Je potřeba, aby si řidiči uvědomili, že čím hůře se dostane pomoc na místo, o to později budou moci pokračovat v jízdě dál,“ sdělil Hanák.

Z 200 tisíc letáků vytištěných krajem jich vždy po 20 tisících dostane Zdravotnická záchranná služba JMK a Hasičský záchranný sbor JMK. „Zbytek bude distribuovat mezi řidiče kraj, ale hlavně Policie ČR,“ řekl Hanák.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: