Jihomoravští silničáři jsou na zimu připraveni. Ve skladech mají přes 40 tisíc tun soli, štěrku a písku

I když sněží nebo se dělá náledí, musí být více než 4 300 kilometrů silnic I., II. a III. třídy na jihu Moravy průjezdných. Takový je úkol Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. I do letošní zimy přitom vstupují silničáři dobře vyzbrojeni, jak dokazuje i plán údržby pro období 2017/2018, který na svém dnešním zasedání (7. prosince) schválili krajští radní.

„Silničářům listopadem začalo náročné období. Starají se o průjezdnost 3 914 kilometrů silnic II. a III. třídy a zvítězili také v soutěži na údržbu 414 kilometrů silnic I. třídy. Jsem za to rád, protože se nám tento systém v minulosti osvědčil a zajišťuje nejvyšší možnou efektivitu a návaznost údržby. Nedávalo by smysl, aby naše sypače jezdily po silnicích I. třídy se zdviženými radlicemi,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Romana Hanák s tím, že o 7 kilometrů také letos klesla délka silnic, které SÚS JMK v zimě neudržuje.

Ke své práci využívají silničáři na jihu Moravy rozsáhlý vozový park. „K dispozici mají 68 sypačů, z nichž necelá polovina je nově vybavena teplotními čidly, která mohou pomoci s dávkováním posypu. Při sněžení mohou navíc využít traktory s radlicemi, kterých je smluvně zajištěno přibližně 250, dále nakladače a nákladní automobily s šípovými pluhy, kterých je k dispozici celkem 13. Pro odstraňování větších sněhových vrstev má SÚS JMK připraveno i 13 sněhových fréz a dva speciální ledořezy, které se poperou i s tvrdým, uježděným sněhem,“ popsal Hanák.

Plné jsou i sklady na posypový materiál. „Na zimu se silničáři předzásobili a mají teď ve skladech přibližně 18 tisíc tun posypové soli a 22 tisíc tun písku a drtě. Spotřeba soli se přitom pohybuje mezi 6,5 až 28 tisíci tun. V případě potřeby jsme proto připraveni zásoby navýšit,“ dodal Hanák.

Ročně vynaloží SÚS JMK na údržbu silnic II. a III. tříd přibližně 200 milionů korun. „Vzhledem k předpovědím letos neočekáváme vyšší náklady,“ míní Hanák.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: