Na nové vlaky chce Jihomoravský kraj získat miliardy z evropských dotací

Na Radě Jihomoravského kraje jsme dnes (7. srpna) schválili podání žádosti o dotaci na pořízení 36 nových elektrických železničních jednotek, které mají brázdit koleje na linkách S2 a S3 Integrovaného dopravního systému.

Železnice tvoří páteř Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Jsem proto rád, že jsme učinili další krok ve snaze výrazným způsobem omladit vozový park na našich kolejích, aby lidé mohli cestovat po jižní Moravě pohodlnými a moderními vlaky. Stáří některých dnes jezdících souprav dosahuje téměř 50 let. Chceme, aby železnice i nadále představovala pro cestující plnohodnotnou alternativu individuální dopravy. Postupujeme proto tak, abychom mohli pro její modernizaci maximálně využít evropské dotace.

Na nákup elektrických souprav za celkem 7,8 miliardy korun chceme získat bezmála 5,5 miliardy z evropských fondů, které pokryjí 85 procent způsobilých nákladů. Do vlastnictví kraje za ně pořídíme celkem třicet elektrických železničních souprav s kapacitou pro 310 cestujících a 6 menších jednotek, které pojmou 140 osob. Nové vlaky budou splňovat všechny nároky na bezbariérovost, bezpečnost a komfort cestujících. Soupravy bude Jihomoravský kraj následně pronajímat přímo společnosti provozující železniční osobní dopravu v rámci IDS JMK, která vzejde z transparentního výběrového řízení.

O plánu na pořízení nových kolejových elektrických jednotek rozhodli jihomoravští radní již na začátku loňského roku. Výzvu k podání dotací však ministerstvo dopravy vyhlásilo až na konci letošního června. Žádost počítá s tím, že všechny nové vlaky budou v případě jejího schválení orgány Evropské unie jezdit nejpozději v roce 2022. Rádi bychom, aby to bylo co nejdříve. Musíme však počítat s tím, že výroba nového vlaku je náročná záležitost a nějakou dobu trvá. Firmy je rozhodně nevyrábí na sklad do zásoby.

Komfortní a rychlé cestování po jižní Moravě Vám přeje

Roman Hanák

 
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: