Díky bezmála 59 milionům korun od státu opraví Jihomoravský kraj dalších osm silnic

Zařadit dalších osm oprav do plánu výstavby pro rok 2017 umožnilo Jihomoravskému kraji navýšení příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury. O tom, že stát poskytne krajům dalších téměř 400 milionů korun na opravy komunikací II. a III. třídy, rozhodla vláda v první polovině července. Peníze mají krajům kompenzovat náklady, které musely vydat na navýšení mezd řidičů v autobusové dopravě. Na jižní Moravu poputuje přibližně 59 milionů korun.

„Letos tak díky těmto penězům opravíme i silnice mezi Rudkou a Sulíkovem, Drysicemi a Vyškovem, Čejkovicemi a Mutěnicemi, Boleradicemi a Diváky, Lechovicemi a Boroticemi nebo Moutnicemi a Jaloviskem. Spravíme také komunikace III. tříd u Petrova či Únanova,“ vypočetl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Zároveň s doplněným plánem výstavby schválili dnes (21. srpna) jihomoravští radní i okamžité zahájení zadávacích řízení na čtyři z osmi nových staveb za celkem čtyřicet a půl milionu korun (bez DPH).  Jde o akce:

•         „III/3652 Rudka – Sulíkov“
•         „III/4217 Boleradice – Diváky“
•         „III/39918 Únanov“
•         „III/0462 Drysice – Vyškov, SO 101“

U druhé poloviny doplněných staveb nepřesáhnou podle silničářů náklady 6 milionů korun, nepodléhají proto schválení radních. Opravy všech osmi úseků silnic II. a III. třídy by však měli stavbaři zvládnout mezi letošním říjnem a listopadem.

„Mezi Rudkou a Sulíkovem opravíme celkem 3 kilometry silnice,“ sdělil Hanák s tím, že vozovku čeká kvůli srovnání a scelení povrchu obnova jak ložné, tak i obrusné vrstvy. „Odhadujeme, že náklady přesáhnou 7 milionů korun,“ doplnil Hanák.

I téměř 2,4 kilometru dlouhá silnice z Boleradic do Diváků se dočká opravy. Zde se cena pravděpodobně vyšplhá k 11 milionům korun. „Zesílíme kryt vozovky a vyrovnáme její profil. Vyčistí se také příkopy a propustky a opraví krajnice,“ shrnul Hanák.

Finančně nejnáročnější schválenou akcí je oprava části spojky mezi Drysicemi a Vyškovem. „Oprava více než 3,3 kilometru silnice vyjde na téměř 14 milionů korun. Konkrétně spravíme úsek silnice od hranic kraje po obec Pustiměř. Jde o pokračování již opravené části silnice mezi Pustiměří a Vyškovem,“ vysvětlil Hanák.

Téměř 1,8 kilometru silnice III. třídy opraví kraj i u Únanova směrem na Tvořihráz. „Kromě opravy krytu zpevníme i stávající sjezdy a opravíme krajnice i propustky. Náklady odhadujeme na přibližně 8,5 milionu korun,“ řekl Hanák.

Přibližně stejně dlouhé úseky silnic jako u Únanova opraví kraj i mezi Lechovicemi a Boroticemi nebo Moutnicemi a Jaloviskem. „V případě Petrova a spojky Čejkovic a Mutěnic spravíme vždy necelých 900 metrů komunikace,“ uzavřel Hanák.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: