Chytrý Jihomoravský kraj: Bikesharingová společnost REKOLA se zapojuje do slevového programu IDS JMK

V Integrovaném dopravním systému Jihomoravského kraje již řadu let funguje Slevový program IDS JMK. Držitelé především předplatních a jednodenních jízdenek IDS JMK získávají slevy u partnerů programu, jimiž jsou zejména jihomoravská muzea ale například i Aqualand Moravia nebo půjčovny kol a koloběžek.

Od 1. srpna se do slevového programu IDS JMK nově zapojuje i bikesharingová společnost REKOLA. Jejím cílem je doplnit nabídku služeb veřejné dopravy o možnost krátkodobé zápůjčky jízdního kola pro dojezd např. ze železniční stanice v Brně do centra města.

Již od 10. června byla pravděpodobně poprvé v ČR při velké letní vlakové výluce v Brně otestována možnost využití bikesharingu pro dopravu z nádraží Brno-Židenice a Brno-Dolní nádraží do centra města. Společnost REKOLA při té příležitosti nabídla první testovací jízdu zdarma.

Zájem cestujících IDS JMK předčil v obou stanicích očekávání. Nezřídka se stává, že večer jsou nově umístěné stojany společnosti REKOLA na obou stanicích obsypány nejen koly určenými k půjčení, ale i soukromými koly jiných vlastníků. Ráno kolem 9. hodiny jsou pak úplně prázdné.

Koordinátor dopravy v Brně i kraji KORDIS JMK i společnost REKOLA potvrzují, že se zájem cestujících o využívání jízdních kol pro dojezd tzv. poslední míle prokázal. Proto se dohodli na vstupu společnosti REKOLA do slevového programu IDS JMK. Držitelé předplatních jízdenek IDS JMK tak získají cenově výhodné půjčení kola jednorázově i jako výhodné měsíční či roční předplatné.
Místo standardní ceny za půjčení kola pro cestu po Brně na 1 hodinu (24 Kč) mohou od 1. srpna 2017 držitelé předplatních jízdenek IDS JMK cestovat jen za 20 Kč, tj. o 17% levněji. Stejně výhodné je měsíční předplatné – místo standardních 240 Kč vyjde měsíční paušál za neomezený počet půjčení na 199 Kč. Zcela bezkonkureční je pak nabídka ročního předplatného za 950 Kč místo původních 1199 Kč.

Výhoda předplatních jízdenek spočívá v tom, že lze kolo nechat kdekoli ve vymezené oblasti, třeba přímo před vaší prací nebo školou. Pro roční jízdenku pak platí ještě další zvýhodnění – s ní je možné kola půjčovat ve všech pobočkách v ČR – např. v Praze, Ostravě nebo Olomouci.

Náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Bc. Roman Hanák myšlenku na spolupráci mezi veřejnou dopravou a bikesharingem podpořil: „Nově uzavřenou spolupráci považujeme za první vlaštovku z tzv. smart řešení v dopravě. Jihomoravský kraj si uvědomuje narůstající popularitu cyklistiky a také to, že spolupráce veřejné dopravy pro rychlý dojezd do uzlového bodu v Brně s bikesharingem pro rychlou dopravu po Brně je ideální ekonomickou i ekologickou alternativou k cestování osobními automobily.“

Zástupce společnosti REKOLA pan Stano Čaban se domnívá, že „kolo je v ulicích Brna dobrou dopravní alternativou, která leckdy ušetří čas a jindy zase nervy z cestování. Zvlášť během špičky. Cyklodoprava pomáhá vnímat město i z jiné perspektivy a všímat si věcí, které nám z tramvají či autobusů unikají. Z navázané spolupráce máme radost, považujeme se to za krok správným směrem. Doufáme, že naše služby cestující veřejné dopravy uvítají a jsme otevřeni dalším podnětům, kam se dále posunout.“

Ředitel společnosti KORDIS JMK, ing. Jiří Horský doplnil, že „Zapojení společnosti REKOLA do slevového programu IDS JMK je pro KORDIS JMK logickým krokem a vhodně doplňuje nabídku stávajících partnerů slevového programu. Koncepce předplatních jízdenek společnosti REKOLA je velmi blízká našim standardům předplatného. Rovněž máme nastavena pravidla, že na čím delší dobu si cestující IDS JMK předplatní, tím větší zvýhodnění získává.  Zajímavé by bylo otestovat, zda by o nabídku bikesharingu byl zájem i v dalších městech Jihomoravského kraje.“

Ve slevovém programu IDS JMK je aktuálně zapojeno celkem 19 partnerů – např. Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna, Technické muzeum v Brně, Letohrádek Mitrovských, muzea ve Vyškově, Znojmě, Blansku, Boskovicích a Tišnově, Zámek Slavkov-Austerlitz, půjčovny koloběžek a jízdních kol, Aqualand Moravia a pronájem chat a chalup DDS Tour.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: