Radní schválili opravy silnic za více než čtvrt miliardy korun. Pomůžou evropské dotace

Na silnicích přes čtyři obce a spojce mezi Dobelicemi a Hostěradicemi začnou letos v červnu pracovat dělníci na novém koberci. Rekonstrukci průtahů přes Těšetice a Moutnice dnes spolu s opravou téměř šesti kilometrů silnice II/413 z Dobelic schválili na svém dnešním (20. dubna) zasedání radní Jihomoravského kraje. Kromě toho má Správa a údržba silnic začít s výběrem stavební firmy i pro další dva projekty, díky kterým řidiči projedou po novém i Krhovicemi a Hrádkem. Bývalé „okresky“ opraví i z dotace Integrovaného regionálního operačního programu. Náklady přitom kraj odhaduje na více než 260 milionů korun (bez DPH).

V Těšeticích se dočká opravy více než kilometrový úsek silnice II. třídy, po kterém auta přes obec projíždějí. „Opravíme i více než 630 metrů silnice III/41316. Dělníci vybudují také novou dešťovou kanalizaci, chodníky a parkovací stání,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Roman Hanák s tím, že na zakázce bude kraj spolupracovat s obcí. Ta do více než 60milionového projektu zainvestuje necelých 21 milionů korun. Hotovo by mělo být v červenci příštího roku.

Podobně, tedy 20 miliony korun, se budou na opravě průtahu přes svou obec podílet i Moutnice. Celkové náklady přitom pravděpodobně přesáhnou 70 milionů. „Kromě rekonstrukce 1,3 kilometru silnice II. třídy tu zbudujeme i okružní křižovatku, opravíme most přes Moutnický potok a upravíme části čtyř dalších silnic a osmi místních komunikací. Součástí projektu je i vybudování chodníků, parkovacích stání, autobusových zálivů a úprava objízdných tras,“ vypočetl Hanák. I zde silničáři konec prací odhadují na červenec roku 2018.

Vybírat zhotovitele začne Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje i pro práce na průtahu přes Krhovice. „Délka opravované silnice II. třídy přesáhne 670 metrů. I zde se bude budovat dešťová kanalizace,“ popsal stavbu za více než 32 milionů korun Hanák. Krhovice přispějí 700 tisíci korun a práce skončí napřesrok v červenci.

Více než kilometr silnice II. třídy nechá Jihomoravský kraj opravit v Hrádku. „Také v Hrádku budeme navíc budovat okružní křižovatku, chodníky, parkovací místa, dešťovou kanalizaci a vpustě,“ podotkl Hanák a dodal, že náklady se pravděpodobně vyšplhají až k 61 milionům korun. Sám Hrádek se na nich bude podílet 9 miliony. Stavba se zde oproti ostatním protáhne o měsíc, až do srpna příštího roku.

Do letošního listopadu by měly zmizet výmoly i ze silnice spojující Dobelice s Hostěradicemi. „Kompletně zrekonstruujeme přes 5,6 kilometru silnice II/413. Úpravy a zesílení se nevyhnou ani objízdné trase po silnici II/397,“ přiblížil Hanák podrobnosti stavby za necelých 40 milionů korun.

Všechny projekty registroval kraj do Integrovaného regionálního operačního programu a kromě peněz z vlastního rozpočtu na ně chce nasměrovat i evropské dotace.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: