Dnes jsme u nás v Kobeřicích u Brna měli velkou slávu. Za účasti předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky, hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, zástupců zhotovitele a dalších významných hostů jsme slavnostně ukončili projekt výstavby nové kanalizační sítě a čistírny odpadních vod (ČOV), který umožní další rozvoj naší obce. Podrobnosti najdete ve zprávě níže, kterou jsme k této příležitosti vydali společně se zhotovitelem „Společností Kobeřice“ tvořenou firmami OHL ŽS, a.s. (vedoucí společník) a SKR stav, s.r.o.
V rámci projektu bylo vybudováno téměř 5 km nové oddílné kanalizační sítě. Kapacita ČOV byla navržena pro čištění odpadních vod produkovaných od 800 ekvivalentních obyvatel.
„Jednalo se o největší projekt v novodobé historii Kobeřic u Brna. Výstavba nové kanalizace a čistírny odpadních vod zvyšuje kvalitu života v naší obci a zároveň umožňuje díky významné rezervě v kapacitě ČOV růst počtu obyvatel a další rozvoj obce,“ uvedl Roman Hanák, starosta Kobeřic u Brna.
Nová ČOV pracuje na principu nízkozatěžované dlouhodobé aktivace s nitrifikací, simultánní denitrifikací, biologickým odbouráváním fosforu a aerobní stabilizací kalu. Použitím kyslíkové sondy se stává celý proces plně automatizovaným a je dosaženo exaktního dávkování potřebného množství kyslíku pro nitrifikační proces. Doba pro denitrifikaci, doba pro přečerpávání vratného kalu a množství přebytečného kalu jsou nastaveny v řídicím systému ČOV.
„Technologická linka ČOV je sestavena ze strojně stíraných česlí, biologické jednotky, kalojemu a měrného objektu na odtoku a obtoku. Ovládání objektů v areálu ČOV je řízeno z centrální provozní budovy,“ uvedla Zdeňka Kvasničková, ředitelka divize 1 akciové společnosti OHL ŽS. Zvláštností kobeřické ČOV je úspora nákladů za čerpání vody během procesu čištění. Velké převýšení terénu totiž umožnilo, že všechna odpadní voda protéká systémem jen s pomocí gravitace.
Celkové náklady stavby dosáhly 58,28 mil. Kč, z toho náklady na intenzifikaci ČOV 10,21 mil. Kč. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie – Operačního programu životní prostředí, Státního fondu životního prostředí České republiky, Jihomoravského kraje a zdrojů investora, obce Kobeřice u Brna.
Vzhledem k rozsahu akce byla doba stavby poměrně krátká. Trvala 15 měsíců, ale do zkušebního provozu byla ČOV uvedena již o čtyři měsíce dříve, tedy 30. 6. 2015. Kolaudace kanalizace proběhla v únoru, ČOV na konci letošního června. „Na zdárném splnění zmíněných termínů se podílel nejen celý realizační tým, ale i občané Kobeřic u Brna. Ti totiž umožnili rychlé zprovoznění celého systému včasným zrealizováním svých kanalizačních přípojek.“ uzavřel Hanák.