Kraj chce spolu s Brnem ulehčit obyvatelům Tuřan. Stavbu obchvatu zdržují výkupy pozemků

Přejít silnici vedoucí přes Tuřany? V dopravní špičce to znamená dlouhé čekání nebo adrenalinovou záležitost. Spolu s Brnem chceme proto dál pracovat na přípravě a realizaci obchvatu a zlepšení životních podmínek místních obyvatel. Na konci června jsme na zasedání Rady Jihomoravského kraje odsouhlasili obnovení smlouvy o vzájemné spolupráci. K té se nově přidá i městská část Brno-Tuřany. Pokud máme na stavbu využít peníze z aktuálního programového období Evropské unie, což rozhodně chceme, měla by být dokončená a vyúčtovaná nejpozději do roku 2023.

Dopravní situace v Tuřanech je komplikovaná. Všechny tamní krajské silnice jsou přetížené. Občané trpí hustým provozem z jihovýchodu Moravy do průmyslových a obchodních zón v Modřicích, Přízřenicích, Komárově, Černovické terase a dalších. Dopravu navíc dál zahušťují i řidiči cestující uvnitř Brna. Výsledkem jsou zácpy, víc hluku a smogu.

Původní smlouvu o spolupráci uzavřel kraj s Brnem v roce 2012. O rok později stavbu posvětilo i Ministerstvo životního prostředí ČR. K obchvatu je vydáno pravomocné územní rozhodnutí a zpracována dokumentace pro stavební povolení a projektová dokumentace pro provádění stavby. Příprava se ale dříve zadrhla na výkupech pozemků za desítky milionů korun. Podle dohody zajistí výkupy Brno, s čímž mu pomůže právě městská část Tuřany. Kraj pak od města jedenkrát ročně pozemky potřebné pro stavbu odkoupí. Věřím, že se našim partnerům podaří vyjednat s vlastníky dotčených pozemků přijatelné podmínky prodeje. Vím ale, že to nebude jednoduché.

Obchvat s odhadovanými stavebními náklady přesahujícími 100 milionů korun (bez DPH) by měl být včetně následného papírování hotový do roku 2023. Prioritou pro nás je co nejdříve zlepšit životní podmínky obyvatel Tuřan. Zároveň na tom závisí i zmíněné dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Iniciativa je teď na straně Brna, které má kromě majetkoprávní stránky stavby zajistit i aktualizace všech potřebných dokumentů a povolení.

Bezpečné a pohodové cestování (nejen) po Brně Vám přeje

Roman Hanák

 
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: