Mladá fronta DNES: Revoluce v MHD – platební karty nahradí jízdenky

Plánované elektronické odbavení cestujících v jihomoravském Integrovaném dopravním systému způsobilo v médiích docela poprask. Není se čemu divit. Lidé zaplatí za jízdné pohodlně kartou nebo přes e-shop, a to vůbec není malá věc.

Zásadní změnu pro cestující MHD chystá Brno a následně i celý Jihomoravský kraj. Už příští rok bude možné zaplatit jednorázovou jízdenku také platební kartou přímo ve voze. Systém navíc lidem vypočítá nejlevnější variantu. Brno chce novinku využít také pro další služby.

Shánění automatu v panice a na poslední chvíli. Hledání drobných po kapsách. Složitý odhad, kolikrát za den a v jakých zónách člověk pojede. S tím vším se cestující v brněnské MHD – a později také na celé jižní Moravě – nemusí už brzy trápit. Město spolu s Jihomoravským krajem lidem totiž cestování výrazně zjednoduší. V tramvajích, trolejbusech i autobusech spustí elektronické odbavování, při němž si cestující můžou jízdenku koupit až ve voze a zaplatit bezkontaktně jakoukoliv platební kartou. Systém navíc dokáže lidem spočítat nejvýhodnější jízdné, ať už budou cestovat celý den, nebo třeba několikrát přestupovat.

„V posledních letech se odbavování výrazně inovovalo. Chceme pro cestující zavést maximální komfort placení. Ten přinese výhody, které současné papírové jízdenky neumožňují,“ vysvětlil Jiří Horský, ředitel společnosti Kordis, jež řídí celý integrovaný dopravní systém na jižní Moravě.

….

Brno navíc bude pouhým odrazovým můstkem pro zavedení novinky v celém Jihomoravském kraji. Nejpozději v průběhu roku 2018 chce kraj modernizovat své regionální autobusy a vlaky, což rozšíření elektronického způsobu odbavení umožní. „Kraj investuje přibližně 32 milionů korun k nákupu tisícovky nových zařízení,“ řekl náměstek hejtmana Roman Hanák(ČSSD). Další částkou přispěje město Brno jako druhý akcionář společnosti Kordis. Ta chce také usilovat o podporu z evropských fondů.

Autor: Jan K. David, celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES z 22. 4. 2016 na straně 13 




portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: