Jihomoravský kraj plánuje prodat čtyři areály. Kupcům nabídneme staré sídlo záchranky i nemocnici

Na dnešním zasedání rady jsme schválili záměr nabídnout k prodeji čtyři areály ve vlastnictví Jihomoravského kraje. Konkrétně se jedná o budovu Zdravotnické záchranné služby JMK v Brně na náměstí 28. října, areál znojemské staré nemocnice a komplexy bývalé střední zemědělské školy ve Znojmě a dřívějšího učiliště v Bzenci. Peníze z případného prodeje všech pro kraj nepotřebných areálů chceme využít pro smysluplné projekty, které přispějí k rozvoji jižní Moravy.

Brno a Bzenec:

Čtyřpodlažní dům v centru Brna, který dříve sloužil jako sídlo Zdravotnické záchranné služby JMK, nabídne kraj potenciálním kupcům za minimální cenu 40 360 000 korun. Komplex tvořený dvěma budovami internátu, bývalou laboratoří, učebnami a tělocvičnou včetně okolních pozemků ležící při výjezdu ze Bzence směrem na Těmice nechce kraj prodat za méně než 10 milionů korun. V obou případech zvítězí nejvyšší nabídka.

Své staré sídlo na náměstí 28. října jihomoravská záchranka již nevyužívá. Od konce ledna roku 2013 totiž záchranáři primárně vyjíždějí z nového moderního centra u Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích, výjezdové základny v Brně – Černovicích a nově také z výjezdové základny Brno – Ponava.

Mezi roky 1992 až 1994 si budova prošla celkovou rekonstrukcí, která zahrnovala mimo jiné výstavbu garážové haly na dvoře. I přes své stáří (dům byl postaven už v 19. století a jako sídlo záchranky slouží od roku 1920) je tak objekt v dobrém stavebně-technickém stavu.

Záměr prodeje zveřejníme na úřední desce krajského úřadu a na realitních serverech. Zájemcům bude objekt nabízen také prostřednictvím realitní kanceláře. O záměru prodeje bude informováno město Brno, Městská část Brno-střed a zájemci o pravidelné informace z databáze vedené majetkovým odborem.

Areál bzeneckého učiliště o celkové výměře přes 11 500 m2 už pět let zeje prázdnotou. Dnes jsme pro něj schválili nové, výhodnější podmínky prodeje. Kraj areál naposledy nabídl ke koupi v roce 2014 za minimální cenu 12 118 000 korun. Doufám, že snížení ceny o více než 2 miliony korun bude pro potenciální kupce dostatečně motivační. Bývalý školní komplex je napojen na veškeré inženýrské sítě, přístup a příjezd je po veřejné komunikaci a disponuje dostatečným zázemím s možností parkování.

Znojmo:

Oživení na realitním trhu je jedním z důvodů, proč chceme znovu nabídnout k prodeji i areál staré znojemské nemocnice a budovy a pozemky bývalé střední zemědělské školy ve Znojmě. Po recesi, která ovlivnila dřívější snahu kraje prodat areál staré znojemské nemocnice, se totiž realitní trh vrací do předkrizových hodnot. Věřím, že se za současné situace najde zájemce s nabídkou, která odpovídá hodnotě budov a pozemků a kterou bude moci kraj přijmout.

Cenu areálu ležícího v centru města na ulici Vídeňská jsme si nechali již dříve stanovit znalcem. Původní ocenění na 72 500 000 korun bylo po pozdějším přehodnocení situace na trhu s nemovitostmi upraveno na 45 300 000 korun. Areál nabídneme za nejvyšší kupní cenu v režimu takzvaného nepodmíněného nabídkového řízení, které musí splňovat přísnější podmínky zveřejnění. To znamená, že o prodeji budeme opakovaně informovat v celostátním tisku, v bulletinech realitních kanceláří nebo obdobných publikacích a prostřednictvím obchodníků s nemovitostmi oslovujících široký okruh možných kupujících, a to po dobu minimálně dvou měsíců. Dostojíme tak pravidlům EU o povolené a nepovolené veřejné podpoře a samozřejmě i povinnostem kraje jako dobrého hospodáře.

Součástí plánovaného prodeje ale nejsou budovy a pozemky, které v současné době slouží jako léčebna dlouhodobě nemocných. Část komplexu staré nemocnice také stále využívá Zdravotnická záchranná služba JMK a Nemocnice Znojmo a k jejich postupnému vyklízení bude docházet až do konce roku 2016. Potenciální kupci proto musí doložit čestné prohlášení o tom, že uzavřou k datu podpisu kupní smlouvy smlouvy o nájmu s oběma příspěvkovými organizacemi.

Za výhodnějších podmínek nabízí Jihomoravský kraj zájemcům i další dnes už nevyužívaný areál v centru Znojma, tentokrát bývalou zemědělskou školu na ulici Alšova. Prodat ji chceme za nejvyšší nabídku, minimálně ale za 18 930 000 korun. Oproti původnímu ohodnocení z roku 2014 vycházíme investorům vstříc a slevili jsme o více než 6 milionů korun.
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: