Až 60 kilometrů krajských silnic dostane letos nový koberec. Dalších 1 500 silničáři vyspraví

Drkotání mezi dírami vystřídá hladká a bezpečná jízda po zbrusu novém povrchu. Taková změna čeká letos až 60 kilometrů silnic Jihomoravského kraje, takzvaných „dvojek“ a „trojek“. Na jejich opravy najdeme v krajském rozpočtu oproti původně plánovaným 112 dalších 50 milionů korun, z nichž 15 poputuje na výkupy pozemků. Kromě toho silničáři za asi 60 milionů korun zapraví výtluky a trhliny na dalších 1 500 kilometrech silnic.

Jihomoravský kraj se stará o bezmála 4 000 kilometrů silnic II. a III. tříd, tedy těch, které napojují drtivou většinu obcí na větší silniční tahy a dálnice. Mnoho řidičů na nich proto začíná a končí svou cestu a jejich stav je po právu zajímá. Kraje se ale roky potýkají s tím, že jim stát odkázal rozbité silnice s nevyřešenými majetkoprávními vztahy. To znamená, že pozemky pod silnicemi patří kde komu, ale jen v menšině případů kraji. Když všechno sečteme, rovná se to vnitřnímu dluhu, který jen na jižní Moravě sahá do miliard korun.

Na nápravě tohoto stavu v Jihomoravském kraji intenzivně pracujeme. Ze své zkušenosti za volantem sám dobře vím, že řidiči ocení hlavně souvislé opravy, tedy místa kde silnice dostane úplně nový povrch. Na tyto projekty jsme v krajském rozpočtu původně vyhradili 112 milionů korun, chceme ale přidat dalších 35 milionů navíc. Příští čtvrtek o tom budou rozhodovat zastupitelé. Dalších 20 milionů máme připravených na zvyšování bezpečnosti a úpravy na místech, kde jsou často nehody. Alespoň částečně se tak snažíme vyvážit úbytek peněz ze stále ne zcela rozeběhnutého nového období evropských dotací a také snížení příspěvku státu ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Ten letos přispěje na opravy silnic v Jihomoravském kraji 238 miliony korun, v loňském roce to přitom bylo 350 milionů. Prostřednictvím Asociace krajů ale stále jednáme o navýšení. Věřím, že se na Ministerstvu dopravy ještě zamyslí a příspěvek upraví alespoň na úroveň loňského roku. Kraje loni ukázaly, že mají připravené projekty a umí peníze čerpat. Jen u nás na jižní Moravě máme vypracovanou analýzu a zásobník projektů oprav a rekonstrukcí silnic za víc než miliardu korun.

Právě díky připravenosti kraje se loni podařilo výrazně zlepšit stav silnic a čerpat 1,4 miliardy korun evropských dotací. V letošním roce ještě nebude možné masivněji čerpat evropské dotace z nového programovacího období, ale kraj se intenzivně připravuje. V Integrovaném regionálním operačním programu máme pro první výzvu navržené rekonstrukce celkem 76,5 kilometrů krajských silnic včetně 39 mostů – to vše za víc než dvě miliardy korun. V rámci přípravy staveb je nutno vykoupit další pozemky, což podpoří Jihomoravský kraj 15 miliony z plánovaného navýšení rozpočtu. V letošním roce předpokládáme zahájení stavby na silnici II/422 mezi Podivínem a Lednicí, na silnici II/426 mezi Strážnicí a Bzencem a na silničním průtahu obcí Březina u Křtin. Příští rok by se měla stavět například komunikace od Deblína přes Tišnov, která vyjde na téměř čtvrt miliardy.

Kromě souvislých oprav ale kraj průběžně pečuje o všechny své silnice, v rozpočtu na to máme vyhrazeno více než půl miliardy korun, a to na veškerou údržbu, jak zimní, tak letní. Jen letos budou silničáři provádět lokální vysprávky, takže zapravování výtluků a trhlin, na 1 500 kilometrech silnic II. a III. třídy. Na ty poputuje až 60 milionů korun. Tyto akce slouží k zajištění bezpečnosti na krajských silnicích, i když nejsou tak kosmeticky atraktivní a mezi řidiči oceňované jako souvislé opravy. Zásadní rozdíl je ale v ceně. Zatímco zcela nový povrch na kilometru silnice vyjde asi na 3 až 5 milionů korun, u oprav lokálního charakteru je to asi 30 až 50 tisíc korun. Bezpečnost ale musíme zajistit na všech krajských silnicích a stačí jednoduchá násobilka, aby bylo jasné, že na celkovou výměnu povrchu na takovém rozsahu komunikací jednoduše nejsou peníze.

Šťastnou a bezpečnou cestu přeje

Roman Hanák

 
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: