Ladíme termíny oprav a uzavírek, aby se Vám po Moravě cestovalo pohodlněji

Zajistit, aby se při stavebních pracích na silnicích a železnici v Jihomoravském kraji nenahromadily v jednom regionu uzavírky a výluky, to byl účel pátečního setkání v brněnském sídle krajského úřadu.

Na mé pozvání při něm zasedli k jednomu stolu zástupci Ředitelství silnic a dálnic, Správy železniční dopravní cesty, Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, KORDIS JMK a Českých drah spolu s řadou dalších odborníků na dopravu. Schůzky plánuji svolávat každý měsíc.

Snažíme se předejít zkušenostem z loňského roku, kdy, přestože kraj o plánovaných pracích na silnicích II. a III. třídy pravidelně předem informoval Ředitelství silnic a dálnic, přejížděli řidiči často z uzavírky do uzavírky. Intenzivní společnou koordinací tak chceme zajistit, aby letošní modernizace a opravy dopravní infrastruktury nezasáhly do pohodlí a bezpečnosti řidičů i cestujících na jižní Moravě.

Nebude to vždy jednoduché. I letos zužitkuje Jihomoravský kraj při opravách silnic příspěvek od státu a počítá s třiceti investičními akcemi. Plánujeme investice z vlastního rozpočtu ve výši přibližně 112 milionů korun, dále využije prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) v objemu 238 milionů korun. Největší investiční akcí letošního roku bude oprava mostu u Šakvic nad železničním koridorem, která bude v objemu asi 120 milionů korun. Dál také pokračují jednání o navýšení příspěvku ze SFDI na úroveň loňského roku. Tehdy dostaly kraje na své silnice celkem 4,4 miliardy korun. Letos jsou to miliardy tři.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) navíc chystá několik projektů, které si vyžádají zvýšenou pozornost jak ze strany kraje, tak i měst a obcí nebo Správy železniční dopravní cesty. V květnu má například odstartovat rekonstrukce pravého jízdního pásu dálnice D1 v úseku mezi Slatinou a Podolím. Následovat bude další úsek ve směru od Rousínova po Vyškov.

Opravy se nevyhnou ani dálnici D2 nebo rychlostním silnicím. Dálniční tah na Bratislavu čeká rekonstrukce vozovky v části u Olympie a dál mezi Blučinou a Hustopečemi. Letos budou dělníci pracovat také na úseku R43 u Kuřimi nebo R52 v blízkosti Pohořelic. Tyto a další projekty již ukázaly, že koordinace mezi krajem a ŘSD funguje. Upravili jsme například termín rekonstrukce asi tříkilometrového úseku silnice II. třídy mezi Židlochovicemi a Nosislaví, abychom souběhem uzavírek zbytečně nekomplikovali dopravní situaci v regionu.

Rušno bude také na kolejích, i když ani železnici nečeká takový přísun prostředků jako v bezprecedentním roce 2015. S opravami dálnice D1 by se neměla střetnout plánovaná úplná výluka na trati mezi Křenovicemi a Vyškovem. Na brněnském Hlavním nádraží v červnu odstartuje velká rekonstrukce nástupišť. Věřím ale, že se podaří vše v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje zharmonizovat ke spokojenosti cestujících.

Šťastnou a bezpečnou cestu přeje

Roman Hanák
portret Roman Hanak

Roman HANÁK


Jako náměstek hejtmana Jihomoravského kraje dělá Roman Hanák, co může, aby se lidem po jižní Moravě pohodlně a bezpečně cestovalo. Z pozice předsedy Krajského výkonného výboru pak ručí za to, že vše v jihomoravské ČSSD šlape tak, jak má. Pořád také pracuje pro své rodné Kobeřice, kde je starostou. A navíc i bloguje. O regionu, dopravě, politice... Prostě o věcech, které ho zajímají, kterým rozumí a které každý den řeší.

  Nadcházející akce:

V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné nadcházející kalendar-akci.


obalka  NEWSLETTER
newsletter
newsletter

Newsletter

Děkuji Vám za zájem o odběr mého newsletteru. Asi Vás stejně jako mě zajímá pohodlná a bezpečná doprava v Jihomoravském kraji, dění v sociální demokracii nebo v Kobeřicích u Brna, kde starostuji. Přesně o tom Vás budu informovat. A nebojte, také nesnáším spam. Zprávu ode mě proto čekejte maximálně jednou za čtrnáct dní.

* povinné udaje
* E-mail:
Jméno:
Příjmení:
Město: